Boldogságbúvárok

JÁTÉK a Vadvilág Napja Alkalmából

Mi köze a boldogsághoz a vadvilágnak? Sok! Tény, hogy a vadonban egyszerű törvények működnek tökéletes pontossággal és egyéni érzelmeknek, amilyen az öröm, a boldogság, vagy a szomorúság igen kevés a helye. Talán senki nem ír erről szebben, mint Fekete István. Csak a mellénk szegődött, viselkedésükben merően megváltozott társállatok ismerhetik olykor az emberi érzéseket.

Mégis, a vadvilág kiegyensúlyozott, harmonikus létezése, fennmaradása adhat ígéretet arra, hogy a mi életünk is hasonló marad az elkövetkező évtizedekben, évszázadokban. Ahogyan velük bánunk, visszaköszön. Ez is egy természeti törvény, ha úgy tetszik…!

Ezért hívunk titeket egy vidám kis játékra!

Ismerd meg, szeresd meg, védd meg őket!

A Vadvilág napja alkalmából 12 kérdésre várjuk tőletek a válaszokat! Mivel közel 72 óra áll rendelkezésetekre és bármilyen forrás felhasználható, nem lesznek nagyon könnyű, „csípőből” megválaszolható kérdések (Szakmabelieknek talán igen, őket sem szeretnénk kizárni a játékból!)

Mivel díjazzuk fáradozásaitokat? Leginkább maga a vadvilág díjazza, hiszen tudásotokkal, a természet iránti szeretettel ti is hozzá járultok fennmaradásukhoz!

Az összes kérdésre hibátlanul, vagy csak egy hibával válaszoló kedves olvasóink meghívást nyernek egy májusi természetismereti kirándulásra, Natura 2000 területre, a Rád környéki Csekére. ( A pontos dátumot később adjuk meg.) A kiránduláson kalauzunk a megboldogult Zuleika cica befogadója, az állatok és növények csodálója, Czigány Ildikó lesz!

A válaszokat kérjük szépen legkésőbb március 3-án éjfélig elküldeni a Boldogságbúvárok Facebook oldalának küldött üzenetként, vagy a info@boldogsagbuvarok.hu e-mail címre! Készen álltok?

1. Melyik pár centiméteres, a Pontyfélékkel rokon halfajunk ikrái kelnek ki kagylókban (tavi kagyló, festőkagyló)?

2. Melyik az egyetlen nálunk honos béka faj, amelynek egyedei kiválóan másznak fára?

3. Mi a neve annak a betegségnek, vagy a betegséget okozó „valaminek” (mindkét válasz elfogadható), ami világszerte fenyegeti a kétéltűeket az elmúlt másfél évtizedben és már Magyarországon is kimutatták jelenlétét?

4. Mennyi idősen lesz ivarérett, szaporodóképes a Mocsári teknős? Vele találkozhatunk például a Körös parton. Májusban párzik, júliusban rakja le tojásait, amelyekből nyár végén kelnek ki a 2-3 centis kis teknősök…

5. Mi a neve annak a – Vízisikló mellett ritkábban látható – sikló fajnak, amely melegebb állóvizek környékén fordul elő? Én a balatongyöröki nádasban találkoztam vele. Több órát tölt a vízben, szép nagy szemei vannak és teljesen ártalmatlan.

6. Melyik nagy állatcsoportok tartoznak a magzatburkosok közé? Három csoport nevét kellene megadnod. (Ne keverd össze a magzatburkot a méhlepénnyel!) A magzatburok a szárazföldi életmódot segíti.

7. Melyik madárról mintázták Dr Bubót, a rajzfilmhőst? Ez az Európában élő legnagyobb testű bagoly. Nálunk igen ritka, narancsvörösek a szemei. Latin neve valóban Bubo bubo.

8. Melyik madár fiókáival találkozhatunk odúkban, mesterséges odúkban is? Erdei madár, fekete és fehér színeiről (különösen a hím) jól megismerhető, viszonylag gyakori, mintegy veréb nagyságú. Vonuló.

9. Ugyanilyen mesterséges odúkban télen olykor vendégeskedik, áttelel egy pici emlősállat is. Barna a bundácskája és további három közeli rokon faja él Magyarországon. A Rágcsálók rendjének tagja.

10. Mit tippelsz, kb. hány emlős állatfaj él nálunk vadon? Egy, két, vagy három számjegyű ez a szám?

11. Egy igazán különleges, fokozottan védett állat nevét kellene kitalálni! Noha az Egérfélék rokona, nagyobb testű (20-30 cm), és farka alig van. Földalatti járatokban él, szeme, füle csökevényes. (Nem a Vakondra gondolok, hiszen ő a Rovarevőkhöz tartozik.) A Természettudományi Múzeumban tavaly külön kiállítás részt szenteltek neki.

12. És egy plusz kérdés, túl a hazai vadvilágon. Melyik állatfajt sikerült az elsők között megmenteni a kipusztulástól állatkertek összefogásával, állatkerti fajvédelmi program keretében? Ez még a hetvenes években kezdődött. Egy Dél-Amerikában honos trópusi állatról van szó. Az erdőirtás és a tiltott kereskedelem (kedvtelésből való tartás!) sodorta végveszélybe. Latin neve: Leontopithecus rosalia.

Kíváncsian várjuk a válaszokat! Utána természetesen közöljük a megfejtést és a hozzá tartozó rövid magyarázatot is! Kellemes kutatást!

Boldogságbúvárok

2 thoughts on “JÁTÉK a Vadvilág Napja Alkalmából

  1. 1,Szivárványos ökle(festő kagyló) 2.Leveli béka.3.Kitridomikózis(gomba)4.10-12. —5.Kockás sikló.6.Hüllők,gerincesek,madarak.7.Bagoly.8.sZÉNCINKE.9.Mókus.10.Kétjegyű(88).11.Vombat. 12.Arany oroszlánmajmocska.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük